The  Day  Afte No. 462-  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 462

Autor: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;      Stypendysta ZUS
KOMPLETNIE - Niezapowiedziany wtręt z ogródka Pietrucha

 

 02.12.2019

Kolega z FB wywołał temat pietruszki;
Mój guru ziołowo/zakręconych dr Henryk Różański (co to był wyemigrował do Krosna z pożytecznej, skrzętnej i schludnej Ziemi Poznańskiej znanej z tego, że na klasie piątej bonitacyjnej (cokolwiek to znaczy) pszenicę wysokoglutenową uchować potrafią a jak zrobili POWSTANIE to im się Qrczę udało jako jedyne Polskie powstanie - Powstali i Już ku zdziwieniu Niemiaszków) pisze o Niej tak:

Pietruszka zwyczajna – Apium petroselinum Linné (syn. Petroselínum sativum Hoffman) z rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae) zalecana była w leczeniu chorób nerek już przez Lonicerus’a (1564 r.). Dr Czarnowski (1905 r.) następująco opisywał zastosowanie lecznicze pietruszki: „Odwar korzeni samych lub też łącznie z liśćmi pije się od słabości żołądka, wzdęć, cierpień moczowodów, rzeżączki, kamienia pęcherzowego, wodnej puchliny. Na kamienie pęcherzowe można pietruszki używać razem z lukrecją”. Ekstrakt z korzenia pietruszki – Extractum Petroselini ma obecnie spore zastosowanie w produkcji złożonych preparatów moczopędnych, przeciwkamiczych i odkażających drogi moczowe (drażetki, tabletki, kapsułki, krople). Dawniej w lekarskim użyciu były także olejek z owoców pietruszki – Oleum Petroselini oraz woda pietruszkowa – Aqua Petroselini. Surowcami farmaceutycznymi są: korzeń, liść i owoc pietruszki – Radix, Folium et Fructus Petroselini. Do składników czynnych pietruszki należą: olejek eteryczny (korzeń 0,5%; owoc do 5%; liść 0,1-0,2%), polisacharydy (korzeń 6%), glikozyd apiina apiina (rozpada się do apiozy, glukozy i apigeniny), luteolina alliloczterometoksybenzen, poliacetyleny (falkarinol, falkarindiol, falkarinonol, falkarinon), kwas petroselinowy, fitosterole. Zielony pęd pietruszki zasobny jest w witaminę C (200 mg/100 g), natomiast owoce w olej tłusty (do 22%). Olejek pietruszkowy bogaty jest w apiol C12H14O4, alfa- i beta-pinen, mirystycynę C11H12O3, beta-felandren i ftalidy. Spośród kumarynowców należy wymienić bergapten, umbeliferon, psoralen, imperatorynę i oksypeucedaninę. Składniki pietruszki zwiększają przepływ krwi przez nerki, nasilają przesączanie moczu w kłębuszkach nerkowych, rozkurczają mięśnie gładkie układu moczowego i działają antyseptycznie w drogach moczowych. Działają również rozkurczowo na miocyty gładkie przewodu pokarmowego i pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych. Posiadają również właściwości żółciopędne i napotne. Furanokumaryny  np. psoralen zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV. Apiol pobudza skurcze macicy, co może wpływać do ilość wydzielanej krwi podczas miesiączki i nasilać dolegliwości bólowe podczas menstruacji. Przetworów w pietruszki nie należy polecać kobietom w ciąży oraz karmiącym. Olejek pietruszkowy przenika do mleka i może wpływać na czynności fizjologiczne oseska. Olejek pietruszkowy zwiększa ukrwienie narządów miednicy małej. Przedawkowanie alkoholowych wyciągów, jak i olejku z pietruszki objawia się podrażnieniem nerek, białkomoczem, halucynacjami, oszołomieniem, zawrotami głowy, pobudzeniem ruchowym, bólem brzucha, nudnościami, uderzeniami gorąca i potami. Jest to spowodowane wpływem mirystycyny i apiolu na układ nerwowy. Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z korzenia pietruszki działają wybielająco i antyseptycznie na skórę []. Równie ciekawie a może nawet ciekawiej bo też czuć w nim mistrza komentuje wpisy Różańkiego - ROMAN.

___

1 comment to Pietruszka – Petroselinum w fitoterapii

_______________

[] https://rozanski.li/461/pietruszka-petroselinum-w-fitoterapii/

[] https://pl.wikipedia.org/wiki/Awicenna

[] https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=kanon+medycyny

[]  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Kanon+Medycyny+Chi%C5%84skiej+%C5%BB%C3%B3%C5%82tego+Cesarza+docer

[] https://en.wikipedia.org/wiki/The_Canon_of_Medicine