The  Day  Afte No. 432 -  Laboratorium  Komputerowego Wspomagania w Chemii w stanie Spoczynku

 Biuletyn cotygodniowy Laboratorium The Day After 433

Autor: Dr inż. Hieronim Piotr Janecki;      Stypendysta ZUS
Chemia Leków i Kosmetyków albuminy

 

Do Moich Byłych Studentów

Czy albuminy... to w rzeczy samej twarze  umieszczone w  w albumie????Albuminy!!!     Dziś urzekł mnie sposób kojarzenia   Janusza M. Kamińskiego na Twitterze :-)  https://twitter.com/hashtag/MedycynaNaOpak?src=hash !

Bo Albuminy to:?

białka występujące w płynach (np. osoczu krwi i mleku) oraz w tkankach zwierzęcych i w nasionach roślin. Cechują się niewielkimi masami cząsteczkowymi, dobrze rozpuszczają się w wodzie (są hydrofilowe), łatwo krystalizują. W składzie istotną rolę odgrywa kwas asparaginowy i glutaminowy (do 25%), leucyna i izoleucyna (ok. 16%), natomiast glicyny jest niewiele (ok. 1%)[1].  Przykładami albumin zwierzęcych jest albumina osocza, α-laktoalbumina mleka i owoalbumina[1]Albumina osocza jest produkowana przez wątrobę (zarówno hepatocyty, jak i komórki Kupffera-Browicza). Jest głównym białkiem występującym w osoczu krwi, stanowi 60% wszystkich zawartych w nim białek. Pełni kluczową rolę w utrzymaniu ciśnienia onkotycznego niezbędnego do zachowania prawidłowych proporcji między ilością wody zawartą we krwi a ilością wody w płynach tkankowych. Rolą albumin jest także działanie buforujące pH, transport niektórych hormonów zwierzęcych, leków, kwasów tłuszczowych i barwników żółciowych oraz wiązanie i transport dwutlenku węgla. U każdego człowieka występuje określony rodzaj albuminy, bardzo rzadko wątroba produkuje dwa rodzaje tego białka (bisalbuminemia) lub nie produkuje go w ogóle (analbuminemia – powoduje obrzęki, niskie ciśnienie krwi). Naruszenie poziomu albumin w osoczu zakłóca wszystkie procesy związane z filtracją i przenikaniem wody przez ściany naczyń krwionośnych, takie jak powstawanie moczu, płynu zewnątrzkomórkowego i chłonki. Prawidłowy poziom albuminy u człowieka wynosi 35–50 mg/ml krwi (dla dzieci poniżej 3 roku życia 25–55 mg/ml)[2][3].

Albuminy często stosuje się w leczeniu oparzeń. Typowe leczenie poparzenia trzeciego stopnia (30-50% powierzchni ciała) wymaga 600 gramów albumin.

Tyle Wikipedia [https://pl.wikipedia.org/wiki/Albuminy ]

Dziś zagramy Liebesland dobrze? https://www.youtube.com/watch?v=L9YYihnyr4w